utorok 22. decembra 2015

Už sme mali Vianoce...

Ahojte, ako som už spomínala, tento rok Vianoce oslavujem minimálne trikrát. S mojim mužom oslavujeme Vianoce dopredu. Slávili sme už v sobotu a so všetkou parádou. Stromček, kapusta, kapor, šalát, pečenie....to nesmelo chýbať na našich Vianociach. Popravde, tieto Vianoce si užívam oveľa viac ako "oficiálne". Majú krajšiu atmosféru, pretože my s rodičmi chodievame už viac ako desať rokov na hory. Vianoce v hotely majú svoje čaro, je to iné a majú v sebe niečo magické....ale keď sa z toho stane dlhodobý zvyk a na "klasické" Vianoce sa zabudne je to trošku prúser. Dnes to však bude o tradíciách a pohodovej atmosfére u nás doma.

Vianočný zhon
Deň začal trošku netradične. Vstávala som už o pol 8 pretože mali prísť robotníci. Unavená a rozospatá som sa hneď pustila do pečenia, pretože som si nič nestihla pripraviť dopredu. Tradičné perníčky sme mali od svokry, ja som sa pustila do jablkového koláča, škoricových osích hniezd a do opekancov. Chcela som niečo netradičné, čo sa na Vianoce nerobí tak často. Všetky recepty som robila prvýkrát.


Môj pokus o zdravé osie hniezda zo špaldovej múky zlyhal v momente, keď som si prečítala koľko cukru a masla potrebujem na plnku :D. Nevadí boli fantastické.
Moje prvé opekance. Vyzerajú trošku vtipne, ale chuťovo boli veľmi dobré. Minulý rok sme opekance kupovali a vôbec nám nechutili, boli veľmi tvrdé a nechceli nasať mlieko. Tieto však boli super. Recept mám od svokry a je veľmi jednoduchý. 400 g múky, polka droždia a mlieko podľa potreby. Už len nechať vykysnúť, nakrájať a upiecť.Najlepší chlap
Môj muž je najlepší na svete a tieto Vianoce sa extra vyznamenal. Spravil tú najlepšiu kapustnicu na svete....plnú lásky, mäska, hríbikov a klobásky. A upiekol skvelého kapra na masle a bylinkách ( ja som si neprosila vyprážaného).
Výmenný obchod
Keď som už vypekala toľko koláčov, rozhodla som sa, že zanesieme niečo aj susedom. Čerstvo upečené koláče, ktoré sú ešte teplé a voňajú po škorici neodmietne nikto. Pribalili sme ešte fľašu domáceho vínka a šup o poschodie vyššie. Teta si koláčiky preložila na svoj tanier a riad nám rovno vrátila.....plný skvelých koláčikov. Mňam.


Koláčiky od susedy boli veľmi chutné. Padli skoro hneď :). U susedov sa mi stala veľmi milá príhoda. Akurát keď sme prišli, bola u nich návšteva, jeden pán z Čiech. Ako sme sa zarozprávali, zistila som, že sa s ujom susedom stretli ešte na vojne, keď mali povinnú službu a od tej doby sa pravidelne navštevujú a sú dobrý kamaráti. Podľa mňa je to veľmi milé :)). A hlavne o tom sú Vianoce, o kamarátstve, vzťahoch, láske a pohode :).


Aj my sme burani
Celý deň sme si vyspevovali vianočné koledy, pozerali sme vianočné filmy, spoločne sme varili a pripravovali sa na večer. Mali sme dlhú, krásnu večeru a potom prišiel čas na rozbaľovanie darčekov. Vrhli sme sa hneď na stromček a zostala po nás len papierová spúšť.

Musím však povedať, že som si pod stromčekom našla nádherné a originálne darčeky. Veľmi sa z nich teším.


Po rozbaľovaní sme pozerali filmy, hrali sa spoločenské hry a dlho sme sa rozprávali. Boli to vydarené Vianoce a veľmi sme si ich spoločne užili :). 


Priatelia, želám vám krásne Vianoce. Nech sú plné lásky, šťastia a pohody. Nech ste naplnení vianočnou atmosférou a nech ste spokojní a šťastní po celý rok :). Prajem vám, aby vás Ježiško vypočul a dostali ste to, po čom túžite, aj keď vieme, že Vianoce nie sú o hmotných veciach. Musíme však priznať, že je krásne rozbaliť si darček, ktorý si už dlho želáme.

7 komentárov:

 1. Tak to je krasne,ze jste si udelali takove spolecne Vanoce :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Toto boli už naše tretie spoločné Vianoce a každý rok sú lepšie a lepšie :)

   Odstrániť
 2. Odpovede
  1. Boli skvelé :) a je naozaj ľahké ich urobiť. Recept mám z internetu ale namiesto normálnej múky som použila špaldovú.

   Odstrániť
 3. To ja som iné ako tradičné Vianoce nezažila a s našimi asi ani nezažijem, tradície u nás proste musia byť, mám ich rada to je jasné, no občas si želám zažiť aj niečo iné, no veď uvidíme, čo život prinesie. Pečenie mám celkom rada, my už máme napečené takmer všetko, opekance pečieme práve dnes a ešte ostáva niečo na zajtra. Darčeky už máme pobalené a asi najviac sa teším na večeru, to je jasné, to je ten najkrajší moment v roku.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A skusala si im to navrhnut? Ze by ste mohli skusit nieco netradicne? Mozno by do toho isli. Moji rodicia zas nechcu mat uz tradicne Vianoce. Velmi si zvykli ze sa chodi prec.

   Odstrániť
 4. Je vidět že jste si Vánoce užili, já též. Koukám, povedli se ti ty zapekance, mě hrozně toto cukroví chutná. Na šuplících se mi velmi líbí ty ozdůbky.

  OdpovedaťOdstrániť