streda 4. novembra 2015

Temné stránky kozmetiky

Ahojte, na blogu zavládol tak trochu nepravidelný režim. Snažím sa zosúladiť s mojou školou lebo tento rok je to skutočná psychiatria. Neprešiel ani mesiac a už sa nám päťkrát menil rozvrh, školy mám toľko ako nikdy a to som v poslednom ročníku. Nechcem sa nejako obhajovať, len vás chcem informovať, že nestíííham! Dúfam, že sa to ustáli. Ale prejdime už ku kozmetike :)V tomto článku vám chcem objasniť, prečo je lepšie používať prírodnú kozmetiku. Ja sama sa snažím používať len prírodné produkty už viac ako dva roky a neviem si ich vynachváliť. Okrem dekoratívky používam už všetko prírodné a zlepšila sa mi aj pleť a vlasy mi rastú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Takže nemám dôvod sa vrátiť ku "komerčnej" kozmetike. Je viacero dôvodov prečo som sa takto rozhodla a v tomto článku vám ich objasním.

1. Vstrebávanie škodlivých látok
Koža je najväčší orgán a či sa nám to páči alebo nie, všetko čo si na pokožku aplikujeme nejako ovplyvňuje celé naše telo. Ak si na telo natrieme nejaký krém, ktorý obsahuje príšerný mix chemikálií, tak sa tie chemikálie veľmi rýchlo dostanú do celého tela. Ukladajú sa v orgánoch. kolujú v krvi a je veľmi ťažké tieto škodliviny z tela vyplaviť. Tieto chemikálie telo zaťažujú a z toho vznikajú rôzne problémy, napríklad aj akné. Takže ak máte akné a liečite si ho chemickými produktami, v konečnom dôsledku sa vám akné môže zhoršiť. A to je len estetický problém. Tento chemický mix spôsobuje toho oveľa viac.

2. Nekvalitné zloženie
Komerčná kozmetika vynakladá obrovské finančné prostriedky na propagovanie produktov. Tým pádom firmy niekde musia šetriť. Bohužiaľ často je to práve  na produktoch. Preto je veľmi jednoduché nájsť 50 eurový krém, ktorý má na prvých miestach v zložení vodu, glycerín a alkohol. Radšej si kúpim čistý jojobový olej, namiesto toho aby som si kúpila krém, ktorý ho obsahuje len v stopových množstvách.3. Slikóny a parafíny
Niektoré škodlivé látky sa do tela dostávajú veľmi rýchlo iné zas zostávajú na povrchu. Silikóny a parafíny patria do tej druhej skupiny. Silikóny a parafíny majú väčšie molekuly, preto sa cez póry nedostanú dnu. Vytvárajú na povrchu ako keby masku. Táto maska zabraňuje vstrebávaniu účinných látok do tela pretože sa cez ňu výživné látky nedostanú. Na pohľad pleť aj vlasy vyzerajú krásne, ale z dlhodobého hľadiska pleť veľmi trpí. Ak si dáte na zle vyčistenú pleť krém obsahujúci silikóny špina pod silikónom sa ľahko dostane do pórov a spôsobí nedokonalosti.


4. Umelá parfumácia 
Celý ten chemický mix v kozmetike príšerne smrdí. Ak by do produktov neboli pridávané umelé parfumácie určite by si ich nikto nekupoval. Tieto umelé parfumácie nemajú v kozmetike žiadne využitie, sú tam len preto, aby prebili tie chemikálie. Prírodné produkty sú väčšinou parfumované silicou alebo olejmi (levanduľový, tea tree a podobne) tieto oleje v produktoch majú aj iný účel. Sú to zložky, ktoré hoja rany, upokojujú podráždenie, rozžiaria pleť... Je to určite lepšia voľba.

5. Konzervanty 
Hlavne parabény sú pre ľudský organizmus veľmi škodlivé. Parabény sú vlastne všetky Ečka, čiže sa vo veľkej miere vyskytujú aj v potravinách a liekoch. Sú obľúbené hlavne preto, že sú lacné a produkty dokážu zakonzervovať na dlhú dobu. Parabény sa spájajú s rakovinou prsníka a poruchami hormonálneho systému. No myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi ťažké sa im vyhnúť.6. Testovanie na zvieratách
Myslím si, že v dnešnej dobe je už toľko spôsobov ako testovať kozmetiku, že testovanie na zvieratách sa mi zdá ako krutý prežitok. Ale je to stále najlacnejší spôsob, takže existuje veľa spoločností, ktoré testujú produkty a jednotlivé zložky na zvieratách. Smutné.

Naozaj sa snažím, používať len prírodné produkty. Šampóny, sprcháče, krémy, odličovače.....za všetko som už našla dokonalú prírodnú alternatívu. Pleť nemám vôbec dokonalú, stále mám akné, ale nikdy som ju nemala v takomto stave. Vždy to bolo len horšie, takže som spokojná. Vlasy som po prejdený na prírodnú kozmetiku mala také dva/ tri mesiace v príšernom stave, už som to chcela vzdať, ale potom sa to zo dňa na deň zlepšilo a mám krásne vlasy, ktoré rýchlo rastú, sú zdravé, a menej sa mastia. Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky je to veľmi ťažké. Stále nakupujem klasickú kozmetiku a obávam sa, že ešte veľmi dlho budem. Hľadám prírodné alternatívy, ale bohužiaľ nič mi nesedí. Tiene nie sú dosť pigmentované, maskary opadávajú, make-up nekryje a má divnú farbu...hroznééé. Jedine čo mi celkom vyhovuje je púder a vysúvací korektor od alverde. A väčšina leskov na pery prírodných značiek. Skúšala som aj drahšiu prírodnú kozmetiku ale nebolo to o nič lepšie.

Pozeráte sa na zloženie produktov? Akú kozmetiku používate?


4 komentáre:

 1. Ja som celkovo názoru, že kozmetiku treba používať s mierou :) Nedávať si na seba zbytočne denne po 20 produktov, podkladová báza na toto, tamto to mi príde absolútne zbytočne zaťažovanie pokožky. Ja napríklad čo sa týka bio výrobkov ak ide o nejaké telové mlieka, sprcháče a podobne to mi nevadí a dosť aj vyhovuje, ale čo sa týka tváre nejaký bio krém to mi robí absolútnu neplechu na pleti, takže v tomto už pokusy nerobím :) Na zloženie produktov som sa začala tak nejak pozerať až tie posledné mesiace, hlavne pri deodorantoch si všímam, aby neobsahovali aspoň hliník. Celkovo mi príde, že v tej kozmetike sa už vymýsla dosť vela nepotrebných veci teda aspoň za mňa tie presilikonované bázy, ktoré už existujú skoro na všetko. Tiež čo sa týka lakovania nechtov, podkladový lak, nadlak a neviem čo všetko ten necht potom absolútne nedýcha pri toľkých vrstvách.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak ono je lacnejsie napchat do kelimku kopu silikonov, vody, glicerinu, konzervantov, parafinov a podone....keby tam mali dat drahe oleje a latky tak na tom tak nezarobia.

   Odstrániť
  2. Tak ten nehet nedýchá ani po laku, ale větší peklo jsou gelovky :D

   Odstrániť
 2. Moc krásný článek, dnes jsem byla na přednášce Mary Kay a když jsem se zeptala, proč vydávají kosmetiku za přírodní, když je tam polovina ingrediencí chemických..bylo mi odpovězeno, že kdyby vše bylo z přírody, tak by tu už příroda nebyla. Což mě rozsekalo :D. Kdyby jsme používali přírodní produkty, tak by tu nemuselo být milion devadesát osm továren na chemické látky a nezatěžovalo by to Zemi. Jako někdy se nestačím divit, co někdo vypustí z úst. Paní mi dokonce, řekla, že čistě přírodní kosmetika neexistuje..co je potom Lush? Jasně v šamponech je soda, ale tak tu i jíme. Prostě jde jen vidět, že tyhle komerční firmy se snaží z lidí vydolovat peníze za to, že si koupí nějakou s prominutím sračku. Všude reklamy a vyretušované tváře a na složení už se nikdo nepodívá. Sama si nekupuji přírodní dekorativku, to asi ani úplně nejde. Ale snažím se vyvarovat chemickým šamponum, mýdlům a celkové péči o pleť. Přece jen silikony, parabeny a tohle všechno vzniklo ve 20.stoletím..což není tak dávno! A nikdo neví jaký to má vliv na nás po dlouhodobém užívání. Ve škole /studuji kosmetiku/ s chemikářkou, jsme se bavili jaký to má všechno na nás vliv. Ona sama nepoužívá žádné chemické produkty a myslím, že v dnešní době dělá dobře. Prostě sama si to dokáže v hlavě srovnat..rozumí tomu a ví co všechny tyhle věci můžou způsobit. Dokonce nevylučuje rakovinu z parabenů. Prostě ten kdo bude na sebe neustále plácat tyhle chemické bomby, dopadne špatně. Navíc opravdu v téhle době, kdy nám firmy lžou. V názvech a složeních aby se čert vyznal. Proč například v šamponech, mýdlech jsou barviva? Vždyť účinek by byl stejný. Firmy si nás na to jen naučili, že to co je barevné, tak bude asi i lepší. Proč by měla být ve sprcháču perleť...jen se nám to zbytečně dostává do těla a tak to je se vším :).
  Jsem ráda za každého jednoho, který si tohle všechno uvědomuje...si perfektná, že si našla odvahu a napísala o tomto. Držím palce v boji proti chemickým bombám.

  OdpovedaťOdstrániť